Kuchnia Kierowcy

Jajecznica jednojajeczna (z przepisami o ADR)

  
Autor - zbychoo
Czas przygotowania - do 30 minut
Możliwe do przygotowania - na parkingu / w trasie

Składniki

1) 1 naprawdę duża cebula, 2 średnie lub 3 mniejsze
2) 1 jajko kurze wystarczy, lub więcej
3) 1 łyżka tłuszczu do smażenia: masło, smalec, olej roślinny, margaryna albo tłuszczyk z konserwy
4) 1 płaska łyżeczka przyprawy warzywnej: Vegeta, Kucharek czy inne Warzywko albo rozkruszone 1/2 kostki rosołowej (ale może być sama sól do smaku)
6) 1/2 jabłka dla zabezpieczenia przed zagrożeniem ADR
7) coś dla zaostrzenia smaku: pieprz, papryka lub ostrzejszego jak kto lubi
8) pieczywo

Sposób przygotowania:

Postępowanie z substancją ADR przy krojeniu cebuli; unikniemy silnie drażniących nasze oczy oparów gdy krojąc cebulę ustawimy się tyłem lub bokiem do wiatru (najlepiej na zewnątrz) a w kabinie koniecznie uchylamy szyberdach i szyby boczne oraz ustawiamy się tak aby nie wiało nam w twarz.

Obieramy i kroimy cebulę na pół i w plasterki (podobno czym cieńsze plasterki tym szybciej zmięknie). 1/2 jabłka kroimy w plasterki.
Wstawiamy rondelek na palnik dodajemy tłuszcz, wrzucamy cebulę, jabłko, mieszamy, posypujemy warzywkami i przykrywamy pokrywką lub talerzem.
W tak zwanym międzyczasie kroimy lub tylko smarujemy pieczywo.
Sprawdzamy co się dzieje w rondelku, wprowadzamy lekkie zamieszanie i przykrywamy lub nie w zależności od ilości soku, (nie powinno być za dużo) lepiej by odparował.
Gdy cebula zmięknie (można sypnąć pieprz czy inne ostrości) wbijamy jajko (najlepiej przedtem sprawdzić świeżość) robimy turbo zamieszanie i gotowe.

Można też zrobić wersję na bogato (kto bogatemu zabroni) dodając kawałek pokrojonego w kostkę boczku czy kiełbasy albo kilka plasterków szynki lub innej wędliny też kroimy w kostkę i przesmażamy na tłuszczu przed dodaniem cebuli, raczej nie dla wegetarian.

Danie mocno sycące. Uwaga! zapach potrawy może ściągnąć nie tylko głodnych: -)

Dodatek jabłka łagodzi skutki zagrożenia zmniejszając jadowitość gazu ADR wydzielanego podczas trawienia potrawy (może nie bojowy ale w oczy szczypie i radzę w czasie jazdy uchylić okno) oraz ewentualne dolegliwości wątrobowe.

Smacznego Koleżanko i Kolego: -)

Dodatkowe informacje:

  • wegetariańskie

Wasze komentarze

By dodać własny komentarz musisz się zalogować

Konto w etransport.pl
Rejestracja