Kuchnia Kierowcy

Sztuka mięsa w kapuście

  
Autor - Yva ®
Czas przygotowania - powyżej 60 minut
Możliwe do przygotowania - tylko w domu (przetwory na wynos/wywóz)

Składniki

1,5 kg dowolnego mięsa wieprzowego ( łopatka, karczek, żeberka paski ), pęto kiełbasy do kapusty , która nam ewentualnie zostanie .
2 kg kapusty kiszonej
przyprawy do smaku ( kucharek, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy , przyprawa do bigosu, czosnek , sól

Sposób przygotowania:

Kapustę odcisnąć, sok zebrać w szklankę, włożyć do dużego garnka, dodać mięso w takich kawałkach jakie chcemy włożyć do słoika, ( należy pamiętać ze mięso nam troszkę się skurczy ), zalać wodą ale tylko by pokryło całą zawartość. Zagotować, szumowin nie odbierać, po 15 minutach dodać, wszystkie przyprawy i gotować na wolnym ogniu ok. 1, 5 –2 h. Jeśli mięso nam się ugotuje wcześniej to należy je wyjąć by się nie rozleciało, wówczas kapustę gotować aż będzie w miarę miękka. Czas gotowania kapusty zależny jest od jej skwaszenia, czym bardziej kwaśna tym dłużej ją gotujemy. Po ugotowaniu doprawiamy ewentualnie jeszcze solą i sokiem z kapusty jeśli okaże się ze kapusta jest mało kwaśna. W słoiki nakładamy porcję mięsa, taką by starczyło jednej osobie, dodajemy kapustę i na koniec zalewamy gorącym wywarem. Zamykamy słoik ( 0, 7 l lub 1 l ) i słoik ustawiamy do góry dnem, po 24 h pasteryzujemy na sucho w piekarniku ok. 40-60 min h w 110-130 stop. C, następna pasteryzacja znowu po 24 h, . Można pasteryzować na mokro tj w garnku z wodą przez 60 minut też powtarzając ją 2 razy. Z tej porcji powinno wyjść ok. 6 słoików. Jeśli zostaje nam kapusty to możemy dodać do niej pęto kiełbasy wiejskiej. Nie trzeba jej gotować, bo w czasie pasteryzacji smaki się zmieszają. Jeśli wstawimy przetwory w chłodne miejscu ( nie koniecznie lodówka ) to okres przechowywania może być dłuższy jak 6 miesięcy. Smacznego !

Potrawę spożywać z pieczywem, można także ugotować ziemniaki z odrobiną warzyw i może stanowić idealną bazę do kapuśniaku.
Osobom, które mają problem z trawieniem kapusty, polecam w czasie podgrzewania potrawy dodać otarty majeranek, złagodzi on dolegliwości trawienne: )

Wasze komentarze

By dodać własny komentarz musisz się zalogować

Konto w etransport.pl
Rejestracja